Data modyfikacji:

Jak grać w szachy? Szachy dla początkujących

Szachy to gra, która ostatnimi czasy cieszy się ogromną popularnością. Wbrew pozorom nie jest ona tak skomplikowana, jak wydaje się na pierwszy rzut oka. Jak wygląda ustawienie figur szachowych? Jakie podstawowe zasady gry w szachy powinniśmy znać? Jakie figury występują w szachach? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

jak grać w szachy

Jak wygląda ustawienie figur szachowych?

Kiedy spojrzymy na szachy drewniane, zauważymy 64 pola. Są one opisane za pośrednictwem liter i cyfr. Każdy zawodnik posiada 16 bierek – 8 pionków, dwa skoczki, dwa gońce, dwie wieże, jednego hetmana i jednego króla. Ustawienie figur jest każdorazowo takie same. Na drugiej i na siódmej linii ustawiamy pionki. W rogach szachownicy należy umieścić wieże, obok znajdują się skoczki, a trzecie pole od skraju szachów podróżnych po obu stronach to gońce (jeden porusza się po białych, drugi po czarnych polach). W pozostałych dwóch miejscach umieszcza się hetmana i króla (biały hetman na białym polu centralnym, natomiast czarny na czarnym polu centralnym). W takim ustawieniu rozpoczyna się rozgrywka.

Jakie podstawowe zasady gry w szachy powinniśmy znać?

Szachy dla dzieci doskonale rozwijają umysł. Głównym celem gry jest zamatowanie (nie zbicie) króla przeciwnika. Aby do tego doszło, wcześniej musi dojść do szacha – jest to sytuacja, w której król atakowany jest przez bierkę przeciwnika, jednakże może odejść na dowolne miejsce. Szach mat następuje wtedy, gdy figury przeciwnika oddziałują na naszego króla, niestety nie jesteśmy w stanie w żaden sposób się ruszyć. Nie należy tego mylić z patem – sytuacją, w której ani król, ani żadna inna bierka nie ma możliwości ruchu – wówczas gra kończy się remisem. Szachy tradycyjne mają również ruchy specjalne: bicie w przelocie, a także roszadę, która zabezpiecza króla.

Jakie figury występują w szachach?

Szachy tradycyjne składają się z 16 bierek. Występuje ich 6 rodzajów. Są to kolejno (od najsłabszych) pionki, skoczki, gońce, wieże, hetman i król. Każda z nich rusza się w nieco inny sposób i właśnie to stanowi główną trudność tej gry. Wbrew pozorom nie jest to nic skomplikowanego. W szachach dla dzieci najtrudniejszą figurą jest skoczek – porusza się ona w kształcie litery L.

Najłatwiej zapamiętać jest króla, ten bowiem może ruszyć się o jedno pole w każdą ze stron. Jeśli chodzi o gońce, te poruszają się jedynie po przekątnych. Jeden z nich znajduje się zawsze jedynie na białych polach, drugi natomiast – na polach czarnych. W jaki sposób porusza się wieża? Otóż może przesuwać się poziomo lub pionowo, o ile pól chcemy, pamiętając o tym, że niemożliwe jest przeskakiwanie innych figur. Najsilniejszą figurą jest hetman. Jest to pewnego rodzaju połączenie wieży z gońcem, królowa bowiem może poruszać się pionowo, poziomo, jak i po przekątnych.

Szachy drewniane to świetny sposób na to, aby przyjemnie spędzić swój wolny czas. Podczas jazdy w pociągu strzałem w dziesiątkę mogą okazać się szachy podróżne.