Kat polskich dzieci. Opowieść o Eugenii Pol - Najlepsze oferty

Pozycja ofert z pogrubioną nazwą została opłacona przez kontrahenta. O kolejności ​prezentacji ofert decyduje mechanizm licytacji.
Oferty z zielonym tłem oraz ikoną są najtańsze.
Ukryj oferty

Kat polskich dzieci. Opowieść o Eugenii Pol - Opis

KAT POLSKICH DZIECI TORAŃSKI BŁAŻEJ KSIĄŻKAPierwsza biografia zbrodniarki wojennej z obozu dla dzieci, która w PRL-u pracowała w żłobku. Nikt na tej sali nie jadł żywych myszy i wesz, a ja jadłam w obozie. Na apelu zapytano nas, kto czuje głód, i nas wystąpiło czworo. Dano nam żywe myszy i wpychano w usta - zeznawała Maria Gapińska, w obozie Pawłowska. Maria Delebis-Jakólska zapamiętała: Kiedyś wylałam farbę i za to Pol mnie skatowała. Pod budynkiem była piwnica i tam zrobiono karcer. Jak mnie zamknięto, to szczury mi nogi obgryzły. Jan Prusinowski zeznawał pod przysięgą: Polecił mi zebrać kał do miski, w której przyniesiono mi jedzenie, i siłą podniósł mi ją do ust. Pol uderzyła mnie z tyłu głowy tak, że twarz wpadła mi do miski, a kał do ust. Pilnowali, żebym zjadł, co wydaliłem. Eugenia Pol ukończyła siedem klas szkoły podstawowej. Jak to możliwe, że stała się jedną z najokrutniejszych strażniczek z obozu dla dzieci i młodzieży na Przemysłowej? A po wojnie przez kilkanaście lat pracowała jako intendentka w żłobku? Do końca życia nie przyznała się do zarzucanych jej zbrodni. Proces był poszlakowy. Do dziś budzi . Śledztwo biograficzne szukające prawdy o kacie, który zabijał polskie dzieci na raty. Błażej Torański - publicysta, pisarz. Specjalizuje się w literaturze faktu. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. Pracował m.in. we "Wprost", "Prawie i Życiu", "Rzeczpospolitej". Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, sekretarzem jego łódzkiego oddziału. W 2017 roku otrzymał nagrodę SDP (...) więcej

Kat polskich dzieci. Opowieść o Eugenii Pol - Opinie i recenzje

Na liście znajdują się opinie, które zostały zweryfikowane (potwierdzone zakupem) i oznaczone są one zielonym znakiem Zaufanych Opinii. Opinie niezweryfikowane nie posiadają wskazanego oznaczenia.

  1. Opinia została napisana przez użytkownika, który zakupił produkt.

    a...o

    - 2022-08-04
    ..
  2. Avatar

    joanlik_reads_books

    - 2022-07-28
    Zawsze bardzo ciężko ocenia się książki o takiej tematyce. Jak tu się zachwycać, gdy zawarta w nich jest najokrutniejsza prawda naszych czasów. Człowiek czuję się jakoś tak winny, że mu się podoba... Nie ja jedyna, prawda?

    Eugenia Pol (Pohl), zbrodniarka wojenna, pracownica w hitlerowskim obozie dla dzieci w Łodzi. Wcześniej jej nazwisko obiło mi się o uszy, jednak nie byłam za bardzo zaznajomiona z tematem. Po tej lekturze wiem o niej chyba już wszystko. Bardzo dokładnie opracowany temat przez autora. Ta książką, to tak na prawdę jeden wielki zbiór cytowanych wypowiedzi więźniów. Wszystko to, co zostało powiedziane podczas procesu sądowego jest zawarte tutaj, na stronach tej książki. Wiele wspomnień dorosłych już dzieci z łódzkiego obozu. Tych, które przetrwały. Ich historie mrożą krew w żyłach. Przeczytałam w życiu wiele książek obozowych, ale ta jest zdecydowanie jedną z najbrutalniejszych. W głowie mi się nie mieści, że to wszystko wydarzyło się na prawdę. Jak ludzie mogą być tak okrutni? Jak Eugenia, która była normalną dziewczyną zanim zaczęła pracę w obozie, potrafiła się (...) więcej
  3. Avatar

    mommy_and_books

    - 2022-07-22
    Biorąc do ręki najnowsze dzieło Błażeja Torańskiego "Kat polskich dzieci. Opowieść o Eugenii Pol" wiedziałam, że to będzie ciężka i trudna lektura. Czytając wypowiedzi byłych więźniów obozu dla dzieci i młodzieży od lat 8 do 16-tu Polen Jugendverwahrlager der Sicherheitspolizei in Litzmannstadt (Prewencyjny Obóz Policji Bezpieczeństwa dla Młodzieży Polskiej w Łodzi)łzy płynęły mi ciurkiem.
    Obóz koncentracyjny został otwarty 1 grudnia 1942 roku. Każde dziecko miało swój numer obozowy. Według tego co napisał autor, nie tatuowano im numerów na przedramionach. Obozem kierowali: Hans Heinrich Fuge, Arno Wruck i Erlich Enders. Najbardziej brutalnymi wachmanami byli: Sydonia Bayer, Edward August i Eugenia Pol. Ta ostatnia trójka to najwięksi sadyści z obozu.
    Dzieci, poczynając od tych najmłodszych do najstarszych, musiały ciężko pracować, przeważnie ponad swoje siły i to je wykańczało. Dodatkowo często chorowały na różnego rodzaju choroby, zaczynając od chorób wieku dziecięcego, a kończąc na tyfusie. Nie byli leczeni, musieli sami zdobywać leki — kradnąc lub proszą o nie w listach (...) więcej
Zobacz wszystkie opinie

Kat polskich dzieci. Opowieść o Eugenii Pol - Podobne produkty

Produkty rekomendowane przez Książkowo